بلاتکلیفی قطعه‌سازان جهت توسعه و گسترش فضای تولید

یک فعال در صنعت قطعه‌سازی کشور  معتقد است: در سال‌های اخیر متاسفانه قطعه‌سازان به‌واسطه بحران‌های ایجاد‌شده، با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند چنانچه به جهت این شرایط همچنان بسیاری از  واحدها با مشکلات تکنولوژی و روزآمدی در فرایند تولید همراه هستند.

نصیری اظهار داشت: در‌حال‌حاضر قطعه‌سازانی امکان ادامه فعالیت دارند که از توان مالی و تکنولوژی روز برخوردار باشند.

وی تاکید کرد: همچنان بسیاری از قطعه‌سازان بلاتکلیف هستند که در روند توسعه و گسترش فضای تولید در کشور باید در چه جهتی حرکت نمایند که حمایت‌های دولت و سایر دستگاه‌های متولی در این بخش را نیز از دست ندهند.

وی با توجه به تاثیر حمایت‌های دولت بر توسعه سهم برخی از قطعات خارجی در بازار، خاطر‌نشان کرد: عدم حمایت از تولید در این سال‌ها موجب رشد ورود کالاهای چینی به کشور شده است چنانچه هم‌اکنون سهم بازار خودروهای چینی در ایران از 5 درصد به 28 درصد افزایش یافته است.

به گفته وی در‌حال‌حاضر نزدیک به 80 درصد از سهم بازار قطعات در کشور را قطعات چینی در اختیار گرفته‌اند.

این فعال در صنعت قطعه‌سازی همچنین با توجه به برخی اقدامات شرکت‌های خودروساز در‌خصوص پرداخت مطالبات قطعه‌‌سازان گفت: متاسفانه قطعه‌سازان در این سال‌ها شرایط خوبی را به‌لحاظ نقدینگی نداشتند و همچنان نیز این شرایط بر بخش زیادی از واحدهای قطعه‌سازی حاکم است.

نصیری تاکید کرد: البته در دولت قبل و دولت جدید نسبت به رفع مشکلات تولیدکنندگان و پرداخت مطالبات قطعه‌سازان حرکت‌های خوبی صورت نگرفته و خوشبختانه شرکت‌های خودروساز به دنبال راهکارهایی برای پرداخت مطالبات معوقه قطعه‌سازان هستند و بخش‌هایی را پرداخت کردند.

وی افزود: خوشبختانه مدت زمان پرداخت مطالبات قطعه‌سازان تا حدودی بهبود یافته است اما همچنان فاصله زمانی پرداخت‌ها، زمان مناسبی نیست و باید با استاندارد دنیا در این حوزه هماهنگ شویم.

تاریخ: 
1396/10/22
منبع: 
خبر خودرو