سوء‌استفاده و رانت‌، خطری که همواره قطعه‌سازان را تهدید می‌کند

نایب رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه‌سازی کشور معتقد است که در یکی ،دو سال گذشته خودروسازان و قطعه سازان از فرصت های موجود نهایت استفاده را برده به طوری که امروز فضای این صنعت به سمت توسعه و افزایش تعاملات بین‌المللی سوق یافته است.

احمد رضا رعنایی اظهار داشت: در جریان فضای موجود در کشور‌، علاوه بر رشد تولید خودرو‌، بهبود جریان تولید در واحدهای قطعه‌سازی نیز صورت گرفت که با ادامه اهداف و برنامه‌ها، بی تردید امسال و سالهای آتی نیز شرایط تولید به همین نحو ادامه خواهد یافت.

وی همچنین به جریان همکاری‌های قطعه‌سازان با شرکتهای خارجی در فضای موجود پرداخت و گفت‌: انتظار می رود امسال نیز روند قرارداد قطعه سازان با شرکتهای خارجی ادامه یافته و شاهد توسعه همکاری‌ها در این بخش از صنعت کشور باشیم.

وی با توجه به توانمندی خوب قطعه سازان داخلی افزود‌: هم اکنون تعدادی از قطعه سازان برای تولید قطعات خودروهای جدید در حال انعقاد قرارداد با شرکتهای خارجی هستند.

وی در ادامه با توجه به مساله خروج خودروهای قدیمی و دغدغه تاثیر آن بر جریان تولید قطعه سازان داخلی گفت‌: البته تولید هر محصولی دوره زمانی مشخصی را دارد اما بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته تولید برخی از خودروهای پرتیراژ و قدیمی تا حدود نیمه دوم سال 97 ادامه خواهد داشت.

وی گفت: البته در این مدت جریان تولید قطعه سازان با مشکل چندانی مواجه نخواهد شد.

وی با اشاره به جریان تغییر نیاز بازار و روند تکنولوژی تولید در دنیا، خاطر نشان کرد : البته جریان تولید در هر صنعتی مستلزم تحول و به روزرسانی است طبعا در این شرایط قطعه سازان نیز با عرضه محصولات جدید، منطبق با تولیدات جدید حرکت خواهند کرد.

نایب رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازی کشور همچنین با توجه به جریان تولید و عرضه قطعات بی کیفیت در کشور گفت : حضور موثر قطعه سازان اصلی و تلاش برای تولید و تامین قطعات مورد نیاز در داخل ، قطعا مانع ورود و عرضه قطعات بی کیفیت به بازار خواهد شد.

رعنایی با اشاره به اینکه همواره سوء استفاده و رانت خطری است که صنعت قطعه سازی تهدید می کند ، اظهار داشت : خوشبختانه روند واردات قطعات بی کیفیت به در یکی دو سال اخیر به تدریج کاهش یافته است که قطعا به جهت نظارت های دستگاههای متولی بر این جریان بوده است.

تاریخ: 
1396/03/24
منبع: 
خبر خودرو